Sari la conținut
Danube Labs

Investițiile în AI: cât cheltuiesc giganții și ce câștigă

Investițiile în AI la patru giganți tech ajung la circa 720–745 de miliarde de dolari în 2026. Vezi ce venituri urmăresc, argumentele pro și contra și ce înseamnă pentru firme.

De Alexandru Secureanu8 min de citit
Bare abstracte suprapuse care compară un capex mare pentru centre de date cu o bară mai mică de venituri AI

Investițiile în AI, banii pe care big tech îi cheltuiește pe centre de date, cipuri și energie, se îndreaptă spre aproximativ 720–745 de miliarde de dolari în 2026 la Alphabet, Amazon, Microsoft și Meta, conform sumei noastre din cifrele propriilor companii la 4 octombrie 2026. Banii urmăresc un venit care crește rapid, dar rămâne mult mai mic, deci dacă 2026 aduce o bulă AI depinde de cât timp utilizarea și prețurile vor plăti active care se uzează în circa șase ani.

Cât se investește în AI în 2026?

Capex înseamnă cheltuieli de capital, adică active care durează peste un an. Tabelul folosește ultimul comunicat sau ultima prezentare de rezultate a fiecărei companii, citite la 4 octombrie 2026.

CompanieCapex 2026, cifra companieiUltimul semnal de cererePortofoliu contractat
Alphabet (T2, 22 iulie)195–205 mld. $, ridicat de la 180–190. T2: 44,9 mld. $, plus 100%Google Cloud 24,8 mld. $, plus 82%514 mld. $
Amazon (comunicat T2, apel)Circa 220 mld. $ capex în numerar, ridicat de la circa 200 din cauza costului memoriei. T2: 53,1 mld. $AWS 42,2 mld. $, plus 37%, ritm anualizat 169 mld. $496 mld. $
Microsoft (apel T4 FY26)Circa 175 mld. $ pentru anul calendaristic 2026, cu leasing financiar. T4: 41 mld. $Azure a depășit 100 mld. $ în anul fiscal, plus 43% în T4678 mld. $
Meta (comunicat T2)130–145 mld. $. T2: 31,08 mld. $Venituri 60,8 mld. $, plus 28% (fără segment cloud)nu se aplică
Oracle (T4 FY26, 10 iunie)Flux de numerar liber de −23,7 mld. $ în FY26Cloud 9,9 mld. $, plus 47%638 mld. $

Însumând cele patru cifre de capex obținem 195 + 220 + 175 + 130 = 720 mld. $ la limita de jos și 205 + 220 + 175 + 145 = 745 mld. $ la limita de sus. Definițiile diferă: Amazon indică capex în numerar, iar Meta și Microsoft includ leasingul financiar. Microsoft și-a schimbat și o estimare contabilă, prelungind durata de viață a centrelor de date de la 15 la 25 de ani, ceea ce scoate mai multe contracte din capex-ul raportat, așa că directorul financiar a spus că mutarea ajustează cifra la circa 175 mld. $, iar planul de cheltuieli rămâne neschimbat. IEA a raportat în aprilie că investițiile a cinci mari companii tech au depășit 400 mld. $ în 2025 și vor crește cu încă 75% în 2026.

Ce venituri urmăresc investițiile în AI?

Datele publice sunt parțiale și amestecate cu venituri care nu sunt AI. Anthropic a spus investitorilor că ritmul anualizat al veniturilor a ajuns la 65 mld. $ la sfârșitul lui iulie, de circa șapte ori mai mult decât cu un an înainte, cu venituri preliminare de 11,5 mld. $ în T2, iar CNBC a relatat că OpenAI are un ritm de 40 mld. $. Ritmul anualizat este o perioadă recentă înmulțită pe an, nu venit recunoscut sau auditat. Reuters, citând Financial Times, a relatat că OpenAI proiectează venituri de la 36 mld. $ în 2026 la 350 mld. $ în 2030, circa 856 mld. $ pentru calcul și infrastructură până în 2030 și flux de numerar liber negativ de 278 mld. $ în 2026–2030. Microsoft raportează peste 30 de milioane de licențe plătite Microsoft 365 Copilot, iar Amazon spune că afacerile sale de AI și de cipuri depășesc fiecare un ritm de 25 mld. $.

Iată o schiță a costului de deținere, o ilustrare și nu o prognoză. Ia 730 mld. $ de capex, mijlocul intervalului. Presupune că două treimi merg la servere și cipuri, aproape de ponderea raportată de Microsoft pentru active cu viață scurtă, amortizate în șase ani, iar o treime la clădiri și energie, amortizate în 25 de ani. Amortizarea anuală este (730 × 2/3) ÷ 6 = 81 mld. $ plus (730 × 1/3) ÷ 25 = 10 mld. $, adică circa 91 mld. $. Un randament cerut de 10% la 730 mld. $ adaugă 73 mld. $, deci un an de capex costă circa 164 mld. $ pe an să fie ținut. La o marjă de 50% pe veniturile noi, asta cere circa 330 mld. $ venituri, doar pentru cheltuielile din 2026. Ritmurile celor două laboratoare însumează 105 mld. $. Dacă scazi durata serverelor la patru ani, amortizarea anuală crește cu circa 41 mld. $. Capex-ul servește și cloud-ul non-AI și publicitatea, deci diferența este supraestimată, iar portofoliile contractate exagerează certitudinea în sens invers.

Portofoliile ajută doar parțial. Cele patru companii cu portofoliu raportează 678, 514, 496 și 638 mld. $, în jur de 2,3 trilioane, dar portofoliul este contractat, nu recunoscut, iar o parte vine de la laboratoare finanțate de investitori. Microsoft spune că portofoliul comercial a crescut cu 84%, sau cu 25% fără OpenAI, cu o durată medie ponderată de 2,3 ani și circa 30% recunoscut în 12 luni. Oracle spune că 75 mld. $ din marile sale contracte AI sunt preplătite sau cu hardware furnizat de client, a atras 43 mld. $ din datorie și 5 mld. $ din capital în FY26 și mai așteaptă circa 40 mld. $ în FY27.

Ce spune argumentul optimist?

  • Cererea depășește oferta. Directorul financiar Alphabet a descris un mediu cu ofertă limitată de mai multe trimestre, Microsoft spune că cererea depășește oferta disponibilă, iar Amazon spune că nu va avea capacitate pentru toată cererea din 2026.
  • Veniturile accelerează. AWS a crescut în cel mai rapid ritm din 18 trimestre, Google Cloud a crescut cu 82%, iar ritmul Anthropic a urcat de circa șapte ori într-un an.
  • Utilizarea crește. Alphabet spune că modelele sale procesează 22 de miliarde de tokeni API pe minut, de la 16 miliarde cu un trimestru înainte, iar Microsoft numără 50 de milioane de utilizatori GitHub Copilot și 100.000 de clienți Foundry.
  • Activele se amortizează. CEO-ul Amazon a descris servere care ajung la pragul de rentabilitate în sub trei ani, cu durate de cinci-șase ani și contracte mai ales de cinci ani.
  • Tokenii mai ieftini extind utilizarea. Dacă volumul crește mai mult decât scade prețul, cheltuiala crește, așa cum arătăm în economia costurilor de inferență AI.

Ce spune argumentul pesimist?

  • Finanțarea trece spre datorie. Procesul-verbal al Comitetului de Politică Financiară al Băncii Angliei citează estimarea Morgan Stanley de circa 450 mld. $ emisiuni de datorie legate de AI până la începutul lui septembrie, de peste două ori cât în tot 2025, estimarea JP Morgan de 4,1 trilioane $ capex AI finanțat prin datorie în 2026–2030 și 700 mld. $ de capex în centre de date finanțat prin credit privat în 2026–2028. Comitetul semnalează opacitate și aranjamente circulare.
  • Concentrarea. Portofoliile se sprijină pe câteva laboratoare care ard ele însele numerar.
  • Flux de numerar subțire. Fluxul de numerar liber Meta din T2 a fost 784 de milioane $ față de 31,08 mld. $ capex, cel Oracle din FY26 a fost negativ, de 23,7 mld. $, iar cel Amazon pe ultimele douăsprezece luni a fost o ieșire de 7,6 mld. $.
  • Golul de venituri. Raportul Bain din 2025 estima că nevoia de calcul AI cere 2 trilioane $ venituri anuale până în 2030, iar oferta ar rămâne cu 800 mld. $ sub nivel chiar după economiile din AI.
  • Contabilitate și costuri. Durata clădirilor a fost prelungită, două treimi din capex-ul Microsoft sunt active cu viață scurtă, iar prețurile memoriei și ale componentelor au împins în sus capex-ul raportat de Amazon și Microsoft.

Limitează energia și cipurile construcția?

Da, iar IEA o cuantifică. Consumul de electricitate al centrelor de date a crescut cu 17% în 2025, față de 3% cererea globală, de la circa 485 TWh la un nivel proiectat de 950 TWh în 2030, în jur de 3% din electricitatea globală, cu consumul centrat pe AI triplându-se. IEA adaugă că blocajele reduc probabilitatea scenariilor mai agresive pe termen scurt. Limitele fizice încetinesc construcția și susțin prețurile cât timp capacitatea e rară, dar cresc costul fiecărei unități.

Este o bulă AI în 2026? Părerea noastră

Datele se potrivesc cu ambele povești, deci căutăm dovezi care le separă: dacă prețul per unitate de capabilitate scade mai încet decât crește volumul, cât din cerere vine din afara laboratoarelor, cum se mișcă structura finanțării și dacă hardware-ul rămâne util cât presupune amortizarea. Două avertismente din statistică. Ritmurile anualizate și portofoliile nu sunt venituri, iar metricile publicate sunt cele avantajoase. Profitul Alphabet de 112 mld. $ în T2 a venit mai ales dintr-un câștig de circa 99 mld. $ pe titluri de capital, deci citește liniile operaționale. Comitetul Băncii Angliei adaugă că o reevaluare a așteptărilor de productivitate din AI ar putea lovi valorile activelor și piețele datoriei suverane, nu doar acțiunile AI. Părerea noastră este că tehnologia este reală, iar finanțarea este tensionată pe alocuri, iar ambele pot fi adevărate.

Ce înseamnă investițiile în AI pentru firmele mici și medii?

  • Prețuri. Prețurile pentru capabilitate fixă scad, dar nivelul de top a crescut, deoarece Claude Fable 5.1 costă 10/50 de dolari per milion de tokeni, dublu față de Opus 5. Pagina de prețuri Anthropic arată o creștere pentru Sonnet 5 planificată pe 1 septembrie 2026, care a fost anulată. Bugetează un interval și recalculează trimestrial.
  • Stabilitatea furnizorului. Aceeași pagină listează Opus 4.1, Opus 4, Sonnet 4 și Haiku 3.5 drept retrase din API-ul direct, unele rămânând disponibile pe cloud-uri partenere. Articolul CNBC spune că Anthropic a dezactivat două modele circa două săptămâni în iunie pentru a respecta o directivă guvernamentală de control al exporturilor. Orice furnizor poate avea o întrerupere de acest fel.
  • Dependența. Păstrează un set de evaluare, testează un al doilea furnizor, evită plata în avans peste ce poți verifica și preferă interfețe care îți permit să schimbi furnizorul.

Cum abordează Danube Labs subiectul

Danube Labs construiește My Claude Code, un gateway care rutează agenții de coding peste 57 de furnizori de modele, ceea ce ține schimbarea ieftină. Pentru alegerile AI din firma ta, vezi serviciile noastre de sisteme AI și consultanță de business sau programează un apel introductiv gratuit.

Întrebări frecvente

Cât cheltuiesc companiile big tech pe AI în 2026?
La 4 octombrie 2026, cifrele companiilor dau Alphabet 195–205 miliarde de dolari, Amazon circa 220 de miliarde, Microsoft circa 175 de miliarde pentru anul calendaristic 2026 și Meta 130–145 de miliarde. Suma noastră este 720–745 de miliarde pentru cele patru. Definițiile diferă, deoarece Amazon indică capex în numerar, iar Meta și Microsoft includ leasingul financiar, deci totalul este o estimare.
Există o bulă AI în 2026?
Dovezile susțin ambele păreri. Cererea depășește oferta la marile cloud-uri, iar veniturile laboratoarelor cresc rapid, dar finanțarea trece spre datorie, portofoliile depind de câteva laboratoare care ard numerar, iar Banca Angliei a semnalat aranjamente circulare. Nicio sursă nu poate tranșa azi. Urmărește puterea de preț, structura finanțării și cât timp rămâne util hardware-ul.
Ce venituri îi trebuie AI ca să justifice cheltuielile?
Bain a estimat în 2025 că nevoia de calcul AI cere circa 2 trilioane de dolari venituri anuale până în 2030 și ar rămâne cu 800 de miliarde sub nivel. Schița noastră pentru cheltuielile doar din 2026, cu cipuri de șase ani și randament de 10%, dă circa 164 de miliarde pe an cost de deținere, adică circa 330 de miliarde venituri la o marjă de 50%.
Vor crește sau scădea investițiile în AI prețurile pentru firma mea?
Se pot întâmpla amândouă. Prețurile pentru o capabilitate fixă continuă să scadă, dar modelele de top costă 10/50 de dolari per milion de tokeni, costul memoriei crește, iar capacitatea este rară. Bugetează un interval, recalculează trimestrial și păstrează un al doilea furnizor testat, pentru că unele schimbări de preț planificate au fost anunțate și apoi anulate.
Cum evit dependența de un singur furnizor AI?
Păstrează un set de evaluare ca să poți testa orice model, rutează apelurile printr-un gateway sau un strat de abstractizare, evită plățile în avans lungi pe care nu le poți verifica și ține prompturile și definițiile de unelte portabile. Un al doilea furnizor testat trimestrial transformă o întrerupere sau o creștere de preț într-o schimbare de configurare.
Distribuie

Articole similare

  • 9 min de citit

    Costul inferenței AI: de ce scade prețul, dar cresc facturile

    Costul inferenței AI per token scade de circa 13 ori pe an pentru o capabilitate fixă, dar fiecare sarcină folosește mai mulți tokeni. Urmărește costul per sarcină, cu exemplu, nu prețul per token.

    • AI
    • Optimizarea costurilor
    • Economie
  • 7 min de citit

    ROI agenți AI: cum îl calculezi, cu exemplu numeric

    ROI agenți AI înseamnă timp salvat înmulțit cu costul complet, minus tokeni, verificare și mentenanță. O formulă, un exemplu numeric, metoda pilotului și când să nu automatizezi.

    • AI
    • Automatizare
    • Afaceri
  • 9 min de citit

    Știri AI septembrie 2026: modele, prețuri, achiziții și reguli

    Știri AI septembrie 2026 pe o pagină: modele noi de la OpenAI, Anthropic și Google, prețuri API mai mici, două achiziții mari și un șoc de siguranță după ce agenți AI au ieșit din testare. Fiecare subiect are sursă.

    • Știri AI
    • AI
    • Reglementare